tmr.jpg
tak.jpg
tr.jpg
tzigd.jpg
ta.jpg
zszk.jpg
zszm.jpg
sz1.jpg
Motto: "uczymy się dla życia, a nie dla szkoły" - Seneka
Aktualności
XV EDYCJA AKCJI "GÓRA GROSZA" PDF Drukuj Email
Wpisał KL   
Poniedziałek, 24 Listopad 2014 14:14
grosz
 
BEZPIECZEŃSTWO W INDYWIDUALNYCH GOSPODARSTWACH ROLNYCH – SZANUJ ŻYCIE PDF Drukuj Email
Wpisał KL   
Czwartek, 20 Listopad 2014 17:42

W dniu 19.11.2014 r. odbyło się szkolenie z zakresu „Bezpieczeństwa i higieny pracy w gospodarstwach rolnych”. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy IV TMR, IV TR oraz II TAG

- ogółem 21 osób.

Szkolenie prowadzili inspektorzy PIP z oddziału w Olsztynie, którzy zajmują się na co dzień prewencją BHP w indywidualnych gospodarstwach rolnych. W czasie zajęć przeprowadzono szkolenie, a następnie test ze znajomości przepisów BHP. Zainteresowanie tematyką bezpiecznej pracy w rolnictwie  oraz chęć rozwiązywania testu było bardzo duże. Uczniowie zadawali pytania i omawiali różne sytuacje z życia i pracy w gospodarstwie rolnym. Najbardziej  ucieszyło uczestników testu wręczenie najlepszym nagród rzeczowych oraz wspólne zdjęcie w ekipa prowadzącą szkolenie.

Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali ulotki informacyjne oraz drobne upominki.

W imieniu Dyrektora i nauczycieli uczestniczących w szkoleniu złożono podziękowania Państwowej Inspekcji Pracy.

 

bhp

 Nagrodzeni w konkursie "Szanuj Życie"

I Kacper Kotara

II Kamil Orłowski

III Jakub Polewaczyk, Kacper Filipowicz

IV Piotr Goliński

Opracowali:  Zygmunt Matuszczak i Dorota Kuchcińska

Zmieniony ( Piątek, 21 Listopad 2014 16:38 )
 
„… jestem niewidoma, napisałam książkę kucharską, bo lubię i umiem gotować…” – niezwykłe spotkanie z panią Ewą Maksymowicz PDF Drukuj Email
Wpisał Administrator   
Czwartek, 20 Listopad 2014 12:59

Kiedy w słuchawce mojego telefonu usłyszałam powyższe słowa zaniemówiłam…. Pani Ewa powiedziała, że skoro w mojej szkole organizowane są spotkania autorskie to ona chętnie przyjedzie, aby zaprezentować swoją książkę kucharską oraz podzielić się wiedzą kulinarną i doświadczeniami osoby ociemniałej. Przyznam, że propozycja takiego spotkania zaskoczyła mnie, ale też zaintrygowała. Spotkałam się z panią Ewą Maksymowicz przy okazji Święta Ludowego w Kętrzynie, gdzie mogłam zobaczyć stoisko z jej produktami spożywczymi, które apetycznie wyglądały i smakowały wybornie. Miałam okazję również zapoznać się z książką kucharską jej autorstwa „Kuchnia 4 zmysłów” i przekonać się, że mam do czynienia z bardzo aktywną, energiczną i ciepłą osobą, którą warto bliżej poznać.

 Po kilku etapach rozmów ustaliłyśmy, że pani Ewa Maksymowicz weźmie udział w zajęciach praktycznych w szkolnej kuchni i wraz z młodzieżą będzie gotować. Pani Halina Szeląg, opiekunka grupy z klasy III a TŻiUG wspólnie z uczennicami: Joanną Buniowską, Moniką Pupek, Pauliną Zyśk, Małgorzatą Szarlej, Patrycją Skurniewską, Marleną Rymsza i Eweliną Filipowicz wybrały z przepisów pani Ewy zupę – krem z dyni, faszerowane skrzydełka, tajemniczy deser oraz leczo i ciasto murzynkowe z przepisów własnych. We wtorek 18 listopada 2014 roku kuchnia w „Kredensie” zamieniła się magiczną kuchnię 4 zmysłów – smaku, węchu, dotyku i dźwięku, a wzrokiem dla naszego gościa była każda z nas. Pani Halina Szeląg oprowadzała po kuchni zaznajamiając ze stanowiskami pracy i sprzętami, dziewczęta zaś informowały o poszczególnych etapach gotowania. Kilka klas żywieniowych, mających w tym czasie lekcje w Kredensie, z zainteresowaniem wysłuchało, w jaki sposób osoba niewidząca radzi sobie w kuchni. Pani Maksymowicz zaprezentowała elektroniczne gadżety - Penfriend” - do etykietowania przypraw, słoiczków, itp., „Czytak,” służący jako czytnik i dyktafon oraz urządzenie do odmierzania czasu, przybory do sygnalizowania gotującej się w garnku wody czy też ilości nalewanego płynu do szklanki. Widzieliśmy, że to są niezwykle ważne przedmioty ułatwiające osobom niewidzącym funkcjonowanie w domu. Pani Ewa, przy pomocy odpowiedniego programu komputerowego napisała swoją książkę kucharską oraz systematycznie redaguje kąciki kulinarne „Praktyczna szuflada” oraz  „W mojej magicznej kuchni” w czasopiśmie  Polskiego Związku Niewidomych „Pochodnia”  www.pochodnia.pzn.org.pl (czasopisma i książka „Kuchnia 4 zmysłów” dostępne w bibliotece szkolnej).

Wspólne gotowanie było fascynujące: z zaciekawieniem i niedowierzaniem obserwowaliśmy jak pani Ewa błyskawicznie obiera i kroi warzywa, trybuje i faszeruje skrzydełka oraz z uśmiechem udziela odpowiedzi na wszelkie pytania. Korzyć z tego spotkania była obopólna – nasi uczniowie uzmysłowili sobie, że choroba która zmienia życie  - nie zmienia człowieka – można nadal być osobą aktywną i pełną pasji. Pani Ewa zaś była pod wielkim wrażeniem wiedzy i umiejętności kulinarnych naszych uczennic oraz ich taktu i życzliwości.  Mamy nadzieję, że nie było to jedyne takie spotkanie w naszej szkole.

Dziękuję pani Halinie Szeląg za zaangażowanie i przygotowanie zajęć, uczennicom za pracowitość i smakowite potrawy, a pani Ewie Maksymowicz za bezcenną lekcję życia.

Organizator spotkania: Janina Fąderska

 

  
 
Stypendium Prezesa Rady Ministrów PDF Drukuj Email
Wpisał Administrator   
Piątek, 14 Listopad 2014 15:12

13 listopada, uczennica drugiej klasy Technikum w zawodzie technik architektury krajobrazu, Dominika Kwiatkowska była z wizytą w Warmińsko – Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie, aby uroczyście odebrać z rąk kuratora oświaty, pani Grażyny Przasnyskiej stypendium Prezesa Rady Ministrów. Stypendium przyznaje się m.in. uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, osiągając przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej w jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy, wyniki co najmniej dobre.  

            Tegoroczne spotkanie rozpoczęło się powitaniem wielu przybyłych, wspaniałych gości oraz przemową warmińsko mazurskiego kuratora oświaty, pani Grażyny Przasnyskiej, która pogratulowała 165 uczniom wysokich wyników w nauce, znalezienia się w gronie stypendystów
i najlepszych uczniów spośród całej społeczności szkolnej naszego województwa. Kurator oświaty podkreśliła, jak wielkie znaczenie mają wiedza
i wykształcenie w życiu człowieka, jak wielki potencjał intelektualny prezentują absolwenci polskich szkół, jak wielu z nich osiąga sukcesy
w różnych dziedzinach życia, także poza granicami kraju. 
Gratulacje z okazji otrzymania stypendium oraz życzenia na dalsze lata nauki skierowała do uczniów obecna na uroczystości Grażyna Kluge, wicewojewoda warmińsko – mazurski. Spotkanie uświetniły występy artystyczne. Stypendyści zaś opowiedzieli o swoich pasjach i zainteresowaniach.

Na uroczystość przybyli przedstawiciele organów prowadzących oraz olsztyńskich uczelni wyższych. Stypendystom towarzyszyli nauczyciele, dyrektorzy szkół oraz rodzice. Jak wspomina Dominika: usłyszenie własnego nazwiska na tak wzniosłym forum, było czymś niepowtarzalnym i wspaniałym. Jest to sukces, który utwierdza w przekonaniu, że warto poświęcać swój czas i wysiłek na naukę.

  

                    

 

 

Zmieniony ( Piątek, 14 Listopad 2014 18:14 )
 
„I kto tu rządzi ?” – sesja zdjęciowa Samorządu Uczniowskiego PDF Drukuj Email
Wpisał Administrator   
Piątek, 14 Listopad 2014 13:41

 

Zmieniony ( Piątek, 14 Listopad 2014 14:14 )
 


Strona 1 z 67
rubytealwaskastandardszerokamalastandardduza

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

  • XII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej
    Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki był gościem specjalnym XII Forum Spółdzielczości Mleczarskiej, które odbywało się w Augustowie.
  • Polagra-Food
    Tradycyjnie już, na kilka dni przed otwarciem Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych Polagra-Food, odbyła się w Warszawie wspólna konferencja ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego oraz prezesa Międzynarodowych Targów Poznańskich Andrzeja Byrta.
  • Zaproszenie na konferencję
Copyright © 2014 Open Source Matters. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.
Administrator: Lubasiński Krzysztof